Erol BİÇER

İşletme iş kolu ile ilgili iş analizleri sunumumuz için tıklayın.


Genel anlamda işletmelerde yapılan 1.nci hata; bir Erp uygulama programı almak ve üretimi bu programın içersinde oturtmaya çalışmak.Bu programı alırken yapılan diğer bir hata ise ne yazıkki dost tavsiyesi.Bazen yapılan işin aynı olması bile dost tavsiyesinin önüne geçememektedir. Üretim sektörleri kendi içersinde farklılıklar içerdiği için, bazen aynı sektör olmasına rağmen Erp uygulama programlarının aynı sonucu vermediği görülmüştür.

Bazı firmalar bunun yan etkilerini görmüş daha akılcı hareket ederek,araştırma ve geliştirmeye yeni bir yön katarak önce eleman sonra program mantığına geçmiştir.Bu da bir müddet bir çözümmüş gibi görünsede,bunda da işletmeler;aldığı elemanın profesyonelliğini işletmenin verimliliğine katamamıştır.Çünkü alınan elamana iş oluşturma mantığı hakim olmuştur. Aranılan çözüm basit ama bir türlü sonuca varılamamaktadır.Yani hem işi bilen,hem işletme yönetmeyi bilen hemde Erp konusunda uzman birini bulmak.Ülkemizde ne yazıkki böyle bir elemanın yetişebileceği kurum yok.

Peki,çözüm nedir.? Nasıl bir yol izlesek de bu sorunla karşı karşıya gelmesek? Ya da kişiye bağımlı kalmadan kalıcı bir çözüm bulsak.?

Ben,bu işi kendi felsefem ile çözdüm.Ve bir çok firmada bunu hem kullandım,hemde uyguladım ve halende uygulayan firmalar var. Kişiyede bağlı değil.

Kişiye bağlı sistem kurulumları,ne yazık ki firmaların belini büken,hayal kırıklıklarına uğratan sistemlerdir. Çünkü ne zaman hangi sorun ile karşılacağınız belli değildir.Menfaatlerin çakışması, bakış açılarının değişmesi işinizin bir anda sekteye uğramasına sebep verebilmektedir.

Bu işin sırrı aşağıdakilerin yerine getirilmesindedir.


A- İşletme İşkolu ile ilgili iş analizi (Kuruluş ve hizmet gayesi)
B- İşletmenin sistematik analizi
C- İşletmenin fiziki yerleşim ve planı (Üretim hatlarının uygunluğu..vs)
D- Bu analizlerin sonucunda işletmenin yapısına uygun Erp/Mrp ve Crm uygulamalarının seçilmesi